home about us awards events grants affiliates

TACOMA-PIERCE COUNTY SPORTS HALL OF FAME

Select Year:

1957|1958|1959|1960|1961|1962|1963|1964|1965|1966|1967|1968
1969|1970|1971|1972|2005|2006|2007|2008|2009|2010|2011


Year
Sport
1957
Bob Johnson  
Baseball
Gretchen Kunigk-Fraser
Skiing
Freddie Steele  
Boxing
   
1958
Marv Harshman  
Basketball/Football
Marv Tommervik  
Football
Frank Wilson  
Basketball/Football
   
1959
John Heinrick  
Basketball/Football (coach)
Cliff Olson  
Football
Joe Salatino  
Baseball/Football
Wally Scott  
Tennis
Frank Stojack  
Football/Wrestling
   
1960
Charles Congdon  
Golf
Charles D. Hunter  
Golf
Roy Johnson  
Baseball
   
1961
Leo Artoe  
Football
Herman Brix  
Track
Paul Strand  
Baseball
   
1962
Shirley Fopp  
Golf/Skiing
Jack Fournier  
Baseball
John Kennedy  
Basketball (coach & referee)
Phil Sarboe  
Football (coach)
Ted Tadich  
Bowling
   
1963
Jack Connor  
Boxing
Frank Gillihan  
Football (player & referee)
Marcus Nalley  
Hunting
Don Paul  
Baseball/Basketball/Football
Jack Walters  
Golf
George Wise  
Baseball/Golf
   
1964
Cy Neighbors  
Baseball
Marv Rickert  
Baseball
Al Ruffo  
Football
Ernie Tanner  
Baseball/Football/Track
Frank Tobin  
Baseball
   
1965
Myron "Chief" Carr  
Football/Track (coach)
Pat McMurtry  
Boxing
   
1966
Dill Howell  
Baseball
Elliott Metcalf  
Sports Writer
   
1967
Harold Bird  
Boxing
   
1968
Ben B. Cheney  
Baseball
Dan Walton  
Sports Writer
   
1969
Jesse Baker  
Baseball
Lou Balsano  
Baseball
Tony Banaszak Sr.  
Baseball
Jimmy Claxton  
Baseball
Harry Deegan  
Horse Racing
Dick Greco  
Baseball
Walt Hagedorn  
Baseball
Bob Hager  
Athletic Administrator
Frank Hermsen  
Baseball
Joe Hermsen  
Baseball
Chuck Horjes  
Football
Rick Johnson  
Baseball/Basketball
Harold "Wah" Keller  
Athletic Administrator
Lee Kierstad  
Baseball
Bill Libke  
Baseball
Cliff Marker  
Baseball
Joey Peterson  
Baseball
Frank Ruffo  
Baseball
Jack Sonntag  
Baseball (coach)
Lou Spadafore  
Baseball
Carl Sparks  
Football (coach)
Ole Swinland  
Baseball/Basketball
Mike Tucci  
Football
Bill Vinson   
Basketball/Football (coach)
Hal Votaw  
Baseball
   
1970
NONE  
   
1971
Jess Brooks  
Baseball/Football
Gordon Brunswick  
Baseball/Basketball/Football
Eddie Carlson  
Baseball
Dug Dyckman  
Football
Jimmy Ennis  
Baseball/Football
Harold "Ox" Hansen  
Football
Vince Hanson  
Basketball
Ocky Haugland  
Baseball
Al Hopkins  
Football (coach)
Wes Hudson  
Football
Everett Jensen  
Football
Neil Mazza  
Baseball
John McCallum  
Sports Writer
Bobby McGuire  
Baseball/Basketball/Football
Max Mika  
Basketball/Football
Vern Morris  
Baseball/Basketball/Football
Jimmy Mosolf  
Baseball
Andy Nelson  
Baseball
Harry Parker  
Archery/Football
Harry Werbisky  
Baseball/Basketball/Football
Gertrude Wilhelmsen  
Track
Henry "Fat" Williams  
Baseball
1972
Art Berg  
Baseball
Frankie "Chi-Chi" Britt
Boxing
Ed Honeywell  
Sports Writer
Floyd "Lefty" Isekite  
Baseball
Vern Pedersen  
Football/Swimming
Roy Sandberg  
Football (coach)
Frank Spear  
Football
2005
Morry Abbott  
Baseball
Lanny Adams (Werner)
Roller Skating
John Anderson  
Football (Coach)
Neil Andrews  
Hockey
Earl Anthony  
Bowling
Davey Armstrong  
Boxing
Gerry Austin  
Football (Coach)
Dan Ayrault  
Crew
Sam Baker  
Football
Ronnie Barrios  
Gymnastics
Shirley Baty  
Golf
Ralph Bauman  
Football
Rod Belcher  
Broadcaster
Mike Benson  
Tennis (Coach)
John Best  
Soccer (Administrator)
Ron Billings  
Football, Basketball (Coach)
Lloyd Blanusa  
Fastpitch Softball
Jack Boyle  
Figure Skating
Frank "Buster" Brouillet
Football
Dick Brown  
Football, Basketball
Doris Brown (Heritage)
Track, Cross Country
Ole Brunstad  
Football
Janet Buchan (Elway)  
Swimming
Ruth Canale (Ward)  
Golf
Luther Carr  
Football
Andy Carrigan   
Football
Casey Carrigan  
Track
Ron Cey  
Baseball
Jerry Conine  
Wrestling
Tom Cross  
Basketball, Official, Athletic Administrator
Chuck Curtis  
Basketball
Don D'Andrea   
Football
Jim Daulley  
Track (Coach)
Don Duncan  
Swimming (Coach)
Jeff Durgan  
Soccer
Ockie Eliason  
Golf
Ed Fallon  
Football (Coach)
Jim Fifer  
Crew
Pat Firth (Hanson)  
Figure Skating
Don Flye  
Tennis
Fred Forsberg          
Football
Jerry Fotheringill  
Figure Skating
Judi Fotheringill (Fuller)
Figure Skating
Vern From  
Fastpitch Softball
Nadine Fulton  
Bowling
Doug Funk  
Football (Coach)
Pat Galbraith  
Tennis
John Garnero  
Football, Basketball, Track
Jerry Geehan  
Broadcaster
Tommy Gilmer  
Football, Track
Evalyn Goldberg  
Basketball, Volleyball, Fastpitch
Vince Goldsmith  
Football
Jeff Gotcher  
Wrestling
Larry Gotcher  
Wrestling
Cy Greenlaw  
Baseball
Jimmy Grogan  
Figure Skating
Kaye Hall-Greff  
Swimming
Patsy Hamm (Dillingham)
Figure Skating
Dave Hannula  
Swimming
Dick Hannula Sr.  
Swimming (Coach)
John Harbottle  
Golf
Sterling Harshman  
Track, Football
George Henley  
Hydroplane Racing
Garry Hersey  
Baseball
Gordy Hersey  
Baseball
Don Hill  
Broadcaster
Billy Joe Hobert  
Football
Mike Huard  
Football (Coach)
Glenn Huffman  
Football, Basketball, Baseball
Bob Hunt  
Football, Wrestling, Track
George Hunt  
Crew
Clay Huntington  
Broadcaster, Sportswriter
Dan Inveen  
Basketball, Administration
Norm Iverson  
Football
Roger Iverson  
Basketball
Bob Jackson  
Swimming, Football
Marjorie Jefferies (Shanaman)  
Golf
Lute Jerstad  
Mountaineering, Basketball
Joey Johns  
Hockey, Fastpitch Softball
Sonny Johns  
Archery
John Johnsen  
Figure Skating (Coach)
Earl Johnson  
Bowling
Jack Johnson  
Baseball, Official
Margie Junge (Oleole)
Bowling
George Karpach  
Fastpitch Softball
Dori Kovanen  
Soccer
Eldon Kyllo  
Football
Pat Lesser-Harbottle  
Golf
Bob Levinson  
Football, Track (Coach)
Lincoln FB backfield of 1944--Al Malanca, Dean Mellor, Len Kalapus, and Bob McGuire.
Earl Luebker  
Sports Writer
Gene Lundgaard  
Basketball
Bob Maguinez  
Baseball
Joan Mahon (Allard)  
Golf
Robert Martin  
Crew
Jeff Mattingly  
Bowling
Steve Matzen  
Basketball
Norm Mayer  
Football (Coach)
Tommy Mazza  
Football
Louise Mazzuca  
Fastpitch Softball
Doug McArthur  
Athletic Administration/Baseball (Coach)
Bertha McCormick  
Bowling
Harry McLaughlin  
Basketball
Don McLeod  
Motorcycle Racing, Auto Racing, Roller Skating
Ron Medved  
Football
Lornie Merkle  
Basketball, Baseball, Football (Official)
Jim Meyerhoff  
Wrestling
Dick Milford  
Hockey
Bob Mitchell  
Football
Don Moore  
Football
Yumi Mordre  
Gymnastics
Don Moseid  
Basketball (Player & Coach)
Amy Lou Murray (Young)
Golf
Stan Naccarato  
Baseball, Athletic Administrator
Clint Names  
Basketball, Golf
George Nordi  
Football (Coach)
David Olmstead  
Wrestling
Dr. Dave Olson  
Athletic Administrator
Carl Opolsky  
Football
Cap Peterson  
Baseball
Mark Peterson  
Soccer
Joe Peyton  
Track. Football, Basketball
Gordy Pfeifer  
Handball, Slowpitch Softball
Cindy Pitzinger (Willey)
Volleyball
Earl Platt  
Football, Basketball, Baseball
Leo Randolph  
Boxing
Ahmad Rashad  
Football
Jerry Redmond  
Football (Coach)
Chuck Richards  
Swimming, Pentathlon
Bob Robertson  
Broadcaster
Jim Rondeau  
Boxing (Referee-Administrator)
Mark Ross  
Football (Coach)
Bob Ryan     
Football (Coach)
John Sayre  
Crew
Marv Scott  
Baseball (Coach)
Sugar Ray Seales  
Boxing
Lois Secreto (Schoettler)
Figure Skating
Sarah Silvernail (Elliot)
Volleyball
Mark Smith  
Track
Miriam Smith (Greenwood)
Swimming
Chuck Soper  
Track
Bob Sprague  
Basketball
Stanley's Shoemen   
1956 National   Championship Baseball (team)
Ken Still  
Golf
Jeff Stock  
Soccer
Wes Stock  
Baseball
Joe Stortini  
Baseball, Football, Slowpitch
Vince Strojan   
Basketball
Fred Swendsen  
Football
Dave Trageser  
Tennis
Dave Tuell Jr.   
Bowling
UPS Loggers  
1976 National Championship Basketball (team)
Jim Van Beek  
Basketball
Gene Walters  
Football
Dan Watson  
Track (Coach)
Clyde Werner  
Football
Frosty Westering  
Football (Coach)
Laurie Wetzel (Hayward)
Basketball, Volleyball
Tom Whalen  
Basketball
Steve Whitaker  
Baseball
Mac Wilkins  
Track
Charlie Williams  
Basketball
Dave Williams
Football
Onnie Willis (Rogers)  
Gymnastics
Warren Wood  
Football
Milt Woodard  
Athletic Administration-Football
Armand Yapachino  
Hydroplane Racing
Robert A "RAB" Young
Race Walking
John Zamberlin  
Football
Don Zech  
Basketball (Coach)
2006
Mitch Angelel  
Track & Field (coach)
Rick Austin    
Baseball
Hal Berndt
Track & Field
Lisa Beauchene  
Volleyball
Earl Birnel
Baseball
Dale Bloom  
Baseball
Gail Bruce
Football
Tom Carstens  
Auto Racing
Phil Carter
Football
Joe Clough
Boxing (coach)
Dick Colombini
Baseball
Wayne Dalesky
Basketball (coach)
Mike Dillon
Baseball
Leo Dobry  
Auto Racing
Bob Ehrenheim
Track (coach)
Ron Ellis  
Wrestling
Marty Erdahl
Official (Basketball & Football)
Jack Fabulich
Track & Field
Al Feldman
Golf
Bob Fincham
Basketball
Rod Giske
Football
George Grant    
Baseball
Merle Hagbo
Official (football)
Dan Hannula
Swimming
Dick Hannula, Jr.
Swimming
Erica Harris  
Track & Field
Kathy Hemion  
Slowpitch Softball
Jack Hermsen  
Fastpitch Softball
Earl Hyder
Baseball
Robert Iverson Sr.
Football
Arley Kangas
Baseball
Earl Kuper
Baseball
Art Lewis  
Fastpitch Softball
Al Libke Jr.
Baseball
Pete Lovely  
Auto Racing
Bob Lightfoot
Baseball (coach)
Vern Martineau  
Fastpitch Softball
Tim McDonough
Football
  Jim McKean
Basketball
Mike McMurtry
Boxing
Tom Merritt
Football
Dee Molenaar  
Mountaineering
Bill Mullen
Baseball (coach)
Jack Newhart
Football
Harry Nygard
Baseball
Sonya Olejar
Tennis
Stella "Babe" Penowich   
Bowling
Tom Peterson
Roller Skating
Lin Peterson
Roller Skating
Lorrie Post Hodge  
Volleyball
Clarence Ramsey
Basketball
Sam Ring
Track & Field
Darrell Robinson  
Track & Field
Dan Seelye  
Swimming
Billy Sewell
Football
Doug Sisk
Baseball
Paul Skansi
Football
Jerry Snarski
Official (basketball)
Jim Stevenson
Bowling
Bill Stout  
Wrestling/Football
Dan Swain
Soccer (coach)
Jerry Thacker
Football
Jim Vest
Football
Art Viafore
Football
Davey Ward
Boxing
Rob Webster
Track & Field
Lou Whittaker
Mountaineering
Jerry Williams
Football

1980 PLU National Championship team (First National Football Championship):

Mike Agostini, Tom Amos, Eric Anderson, John Bley, Paul Berghuis, Ken Bush, Eric Carlson, Jeff Chandler, Scott Davis, Todd Davis, Dean DeMulling, Eric Dooley, Mike Durrett, Travis Eckert, Guy Ellison, Jim Erickson, Donn Falconer, Greg Farley, John Feldmann, Jay Freisheim, Chris Fritsch, Don Gale, Don Garoutte, Jay Halle, Dan Harkins, Rob Haskin, Dale Holland, Phil Jerde, Joel Johnson, Scott Kessler, Steve Kirk, Dave Knight, Mark Lester, Tim Lusk, Dennis McDonough, Scott McKay, Chris Miller, Eric Monson, Neal Otto, Martin Parkhurst, Mike Peterson, Dave Reep, Brian Rockey, Curt Rodin, Glen Rohr, Greg Rohr, Jeff Rohr, Rocky Ruddy, Jeff Shumake, Kevin Skogen, Rob Speer, Barry Spomer, Dave Turner, Chris Utt, Rich Vjranes, Tim Wahl, Tom Wahl, Kirk Walker, Jeff Walton, Garth Warren, Mark Warren, Mike Warsinske, Chris Weber, Scott Westering, Mike Westmiller, Craig Wright

2007
Jim Angelel   Basketball, Track (coach)
Pat Austin       Auto Racing
Mike Baldassin   Football
Jay Beach   Fastpitch
Al & Iria Beeler   Figure Skating (administrators)
Betty Hart Bland   Fastpitch
Mike Blowers   Baseball
Dick & Wanda Boness   Auto Racing
Kathy Casey   Figure Skating (coach)
Ron Crowe   Basketball
Jerry Clyde   Basketball (coach)
Don Davison   Sportswriter
Donna Dennis   Track
Jerry DeLaurenti   Basketball (coach)
Vic Eshpeter Wrestling
Elsworth Finlayson   Wrestling
Chelle (Flamoe) Miller   Basketball
Larry Fulton   Bowling
Wayne Gardner   Official (volleyball)
Chuck Gilmur   Official (football)/basketball
Karen Goff-Downs   Volleyball
Brent Goulet   Soccer
Colleen Hacker   Soccer (coach)
Frank Hall   Soccer (coach/administrator)
Rich Hammermaster   Basketball (coach)
Ed Hardenbrook    Baseball (coach)
Ray Highsmith   Official (football)
Pat Hoonan   Football (coach)
Bob Johnson   Golf
Dave Kerrone   Official (baseball/softball)/football
Vern Kohout   Baseball
David Krussow   Soap Box Derby Racing
Dick Kunkle  Sportswriter
Joe LaPorte   Snow Skiing
Jerry Ledbetter   Bowling
Mike Levenseller   Football
Bob Malley   Motorcycle Racing
Roy McKasson Football
Donya Monroe   Basketball
LuAnn Moore   Bowling
Ed Niehl   Football (coach)
John Pregenzer   Baseball
Carla (Reyes) Redhair   Volleyball
Sarah (Rudolph) Cole  Swimming
Pete Sabutis   Baseball
Greg Schumacher   Soap Box Derby Racing
Mike Stauffer   Swimming (athlete/coach)
Keith Tinner   Track
Tiffani (White) Rowland   Gymnastics
Sid Williams   Racquetball
Dan Wolfrom   Swimming (coach)

1982 Clover Park High School Girl's State Championship Basketball team:

Rhonda Chachere, Michelle (Clark) Jones, Becky (Davis) Buchanan, Mary Ann Johnson, Alison Lotspeich, Netra McGrew, Donya Monroe, Fifi Robidoux, Ruth (Rufener) Allen, Kathleen Schumock, Darlene Seeman, Kathy (Taylor) Shelby, Karen (Turner) Lee, Jim Angelel (head coach), & Joel Parker (assistant coach).

2008
Mark Alger   Squash
Steve Anstett Basketball
Frisco Burnett Bowling
Jim Clifton Basketball
Curt Corvin Track & field
Jim Crews Auto Racing
Michelle Finnvik Biden Bowling
Jerry Hartley (coach) Water Polo
Bill Hobert Baseball
Brock Huard Football
Jim Kittilsby Administrators
Denny Krick Bowling
Kelly Larson Basketball
Susan Lenth Moffet Swimming
Warren Logan (coach) Track & field
Duane Lowell Football
Jim Martinson Track & Field
Bill McGovern Football
Lea McMillan Handball
Dave Minnitti Baseball
Brian Mogg Golf
Frank Morrone Baseball
Marshall Perrow Snow skiing
Aaron Pointer Officials
Art Popham Sports Broadcasters
Dana Powers Hubbard Swimming
Robb Powers Swimming
Cliff Schiesz Baseball
Mark Smith Swimming
Rod Stewart Swimming
Ed Stricherz Officials
Dave Svendsen Football
Govnor Teats Sailing
Joan Teats Golf
Gene Thayer Softball-Fastpitch
Suzanne Vick Paulsen Volleyball
Louie Weir Hockey
Burt Wells (Coach) Track & field
John West Soap Box Derby
Kirk White Wrestling
Aaron Williams Track & field
Catherine Williams Kadera Gymnastics
Dick Yohn Softball-Fastpitch

1970 Wilson HS Boys Swimming State Championship Team:

Dick Hannula (Head coach), Jim Boettcher (Driving Coach and Assistant Swim Coach), Dave Ashara, Dave Burkey, Tom Dickson, Jeff Edwards, Jim Gagliardi, Dan Hannula, Dave Hannula, Brett Heisler, Gary Holmquist, Mark Hoffman, Randy Hume, Chuck Johnston, Kevin Kambak, Kurt Knipher, Scott Knowles, Dennis Larsen, Steve Lindeman, Bob Music, Bart Rohrs, Herb Schairbaum, Greg Searles, Brandon Smith, Kelly Smith, Dave Sowell, Bob Tonellato, Rick Unrue, Dave Williams, Hans Wold, and Dave Wright.

2009
Bob Angeline Basketball
Bucky Austin Auto Racing
Ed Bemis Football (admin)
Harry Bird Football/Wrestling (Coach)
Bob Bjorke Bowling
Tom Buckner Track & Field (Coach)
Terry Dawson Wrestling
Stan Farber Sportswriter
Gregg Friberg Football
Debbie Gratias Williams Swimming
Craig Parks-Hilden Baseball/Basketball
Mike Ingraham Sportswriter
Joyce Jones Wolf Slowpitch/Fastpitch Softball (Coach/Player)
Allan Kollar Basketball
Marilyn Kropf Appel Tennis
Dr. Charles Larson Boxing (Administrator)
Lindsey Lauderdale Gymnastics
Cecilia Ley Hankinson Track & field
Brian Mittelstaedt Track & field
Mike Mullen Basketball (Coach)
Jim Nettles Baseball
Bill Parker Football/Baseball
John Rockway Fastpitch Softball
Jack Sareault Sportswriter
Joline Staeheli Andrzejewski Track & field
Kate Starbird Basketball
Jesus Villahermosa Wrestling
Paul Wallrof Football (Coach)
Jack Walters Football
George Wright Boxing
Bob Young Slowpitch Softball
2010
Dr. Sam Adams Sports Medicine
Curtis Allen Basketball
Ray Barnes Wrestling (Coach)
Joel Braggs Track & Field
Casey Calvary`` Basketball
Kathryn Cline "K.C." Lemon Swimming
Jakki Davis Track & Field
Warren DePrenger Wrestling (Coach)
Bob Frankosky Fastpitch Softball
Nelson Hong Sportswriter
Paul Hoseth Football (Administrator/Coach)
Dr. Bob Johnson Sports Medicine
Joe Kilby Slowpitch Softball
Dave Kinkela Football
Dennis Kitts Auto Racing
Les Kleinsasser Wrestling
Kay Koppelman Peterson Basketball
Patty Ley Track & Field (Athlete/Coach)
Earl Mahnkey Fastpitch Softball
Evan Martinec Swimming
Elli Maulding McDaniel Gymnastics
Gary Moore Baseball
Steve Orfanos Softball (Administrator)
Bruce Osborne Officials (Wrestling)
Jamie Reid Swimming
Steve Ridgway Football
Wes Smylie Track & Field
Jack Sonntag Football (Coach)
Darold Talley Track & Field (Coach)
Marvin "Tom" Tommervik, Jr. Basketball
Danny Vaughn Soccer
Joe Williams Football
Jan Wolcott Officials (Football)
2011
No Inductees Honored



Have questions/comments? Use our Contact Form!